Věnováno památce našich předků

Josef  Turek

farář, pěstitel jiřinek
* 19. března 1783 - Slezsko
† 23. října 1850

Jako místo narození je uváděn „Kreutzendorf“, pravděpodobně jde o Holasovice v okrese Opava. V letech 1830-1841 to byl patrně první a největší pěstitel jiřinek v Čechách.

Alois Jirásek ve své kronice U nás píše: Na jaře roku 1833 píše studnický farář Ludvík svému příteli faráři Havlovickému v Padolí (Hronově) na Náchodsku mezi jiným: „Stran té nové květiny jiřenky (Dahlia variabilis) oznamuji, že ji mám zamluvenu od prvního u nás pěstitele a rozšiřovatele, dašického faráře Turka a že jsem ji také pro Tebe zamluvil. Budeš mít radost z jejího bujného květu, krásně spořádaných a pestrých kvítků.“ a dále Mistr Jirásek popisuje výstavu jiřin v České Skalici: s hlavním pořadatelem výstavy, P. Hurdálkem, přišel nevelký kulatý kněz červených tváří, smavých, veselých oček, dašický farář Turek, nejslavnější pěstitel jiřin a rozmnožovatel v hradeckém a chrudimském kraji. Když pan krajský, veden P. Hurdálkem a farářem Turkem, stoupal v čele společnosti po schodech vzhůru na sál mohutnou kolnou, kotle vířivě vzezvučely, trouby pronikavě zahlaholily, jásavá fanfára slavila krajského i hostí... ... Pak čtyři „znáči“ ve fracích ukázali na květy, kterým přisoudili první cenu, které uznali za eminence. Z rozbalených cedulek přečetli jména vítězných pěstitelů: P. Hurdálka, dašického faráře Turka a obročního Hocha z Chvalkovic.

Monografie „Jiřinky“ z roku 1965 Turkovi věnuje značnou pozornost. Historie pěstovaní jiřinek by rozhodně nebyla úplná bez jeho jména. Jeho sbírka odrůd vysazovaných v Dašicích měla v roce 1834 celkem 618 odrůd, v roce 1836 se zvětšila dokonce na 1142 odrůd! Pěstitel vydával také svůj katalog, který byl k dostání v knihkupectvích v Praze, Hradci Králové, Litoměřicích, Plzni, Budějovicích a jinde, pracoval v oceňovacích komisích jiřinkářských výstav. Hlízám se tehdy říkalo „bambulky“ a farář prodával také semena ze získaných odrůd. Jiřinky byly v té době velmi módní květinou a bylo prestižní záležitostí mít je na své zahradě. V roce 1835 uspořádal výstavu těchto zajímavých květin v 700 druzích. Stoleté výročí této výstavy se v Praze oslavilo 18.-25. srpna 1935 v Myslbekově pavilonu Ústředním svazem zahradnických spolků v ČSR. V roce 1836 byl Josef Turek jedním ze zakládajících členů první jiřinkářské společnosti na světě.

V práci F. K. Rosůlka Pardubicko, Přeloučsko, Holicko se při výčtu dašických farářů objevuje zmínka, že roku 1841 „Byv žalován od dašické rady, byl dán do výslužby“. V roce 1842 je uváděn v evidenci v Pardubicích, později se objevuje ve Vilémové u Čáslavi, kde je až do své smrti veden jako kaplan v Heřmanicích a v Pařížově. Zemřel 23. října 1850. Místo úmrtí není uvedeno. Josefu Turkovi bylo, když nastoupil v Dašicích, 44 let. Když ho radní žalovali, bylo mu 58 let. Umírá v 67 letech. Může se spekulovat, proč byl radními žalován. Možná trochu zanedbával svou pastorační činnost pro své zahradnické sklony. Také to mohla být stará osvědčená česká závist. Na Turkovu počest byly pojmenovány dvě odrůdy. V roce 1926 to byla velkokvětá pomponka, zelenavě bílá, v roce 1938 byla vyšlechtěna žlutá dekoračka s lososovým odstínem, okraje narůžovělé, nazvaná "Památce faráře Turka".

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode